Ta strona używa plików Cookies. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zgadzam się



Artykuły

Budowa domu - jak przebiega ten proces?

Najważniejsza decyzja

Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji musimy odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie, a mianowicie czy chcemy samodzielnie wybudować dom, czy też wolimy go zakupić. Szukając odpowiedzi na to pytanie powinniśmy wziąć pod uwagę głównie nasz budżet oraz czas, w jakim chcielibyśmy się wprowadzić. Należy pamiętać, że budowanie domu przebiega nieco sprawniej niż kiedyś - dzięki coraz nowszym technologiom możemy szybko i sprawnie postawić trwałą budowlę, jednak etap wykończeniowy to wciąż czasochłonny proces. Warto więc oszacować łączny czas potrzebny na dokończenie wszystkiego i doprowadzenie nieruchomości do stanu użytkowego.

Znalezienie odpowiedniego domu też wymaga czasu. Przed rozpoczęciem poszukiwań musimy jasno określić czego oczekujemy - ważny jest metraż, ilość pokoi, ogród i garaż oraz przede wszystkim kwota jaką jesteśmy w stanie zapłacić. Istotną rolę odgrywa również okolica oraz udogodnienia, na których nam zależy - sklep, przystanek autobusowy, plac zabaw dla dzieci i wiele innych.Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Oferujemy działki oraz domy w Świebodzinie, a także mieszkania z garażem lub bez w Świebodzinie. Służymy również pomocą w poszukiwaniu idealnego gruntu pod zabudowę, spełniającego wszystkie określone przez Ciebie wymogi. Ponadto możemy pomóc w uzyskaniu kredytu, jeżeli nie jesteś w stanie gotówkowo sfinalizować zakupu.

 

Budowa krok po kroku

Proces budowy należy zacząć od wyboru odpowiedniego gruntu. Dobrze jest znaleźć kilka, aby mieć porównanie i wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy. Są różne opinie na temat idealnej pory roku na wybieranie działki. Jedni uważają, że najlepiej rozpocząć poszukiwania jesienią,  ponieważ jeśli dana działka spodoba nam się w pochmurny dzień, będziemy mieć pewność, że w każdej innej porze będzie tak samo. Kolejnym atutem zakupu gruntu jesienną porą jest to, że będziemy w stanie załatwić wszystkie formalności tak, by rozpocząć budowę  już wiosną. Dodatkowo będzie można również w pełni ocenić czy grunt nie jest podmokły.

 

Niektórzy decydują się jednak na poszukiwania działki wiosną, co również ma swoje zalety. Przede wszystkim o tej porze roku ceny bywają niższe niż w środku sezonu wakacyjnego. Podczas wiosny będzie można także ocenić zacienienie działki, co jest istotne w kontekście rozmieszczenia pomieszczeń. Należy pamiętać, że każda pora roku na poszukiwania działki jest dobra. Nieważne w jakim miesiącu w roku wybierzesz oglądanie gruntu - koniecznie podjedź na działkę w różnych porach dnia, tak aby ocenić nasłonecznienie i wybrać najbardziej odpowiednie położenie przyszłego domu względem stron świata.  

Dobrze jest również zrobić rozeznanie i upewnić się w gminie, czy w okolicy przewidywane są jakieś przedsięwzięcia inwestycyjne. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ perspektywa budowy innego obiektu mieszkalnego lub inwestycyjnego w wybranej okolicy może zasadniczo wpłynąć na decyzję o kupnie ziemi. Kształt działki również ma znaczenie, a najlepszym wyborem są te o regularnym kształcie, zbliżonym do kwadratu. Takie grunty bywają jednak droższe, a więc dużo zależy od zaplecza finansowego, które posiadamy. Należy jednak pamiętać, że nawet przy wyborze działki o mniej regularnych kształtach, projekt można odpowiednio do niej dostosować, a jednocześnie ją urozmaicić. W tym wypadku zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą - współpracujemy z doświadczonymi architektami, którzy poradzą sobie z nawet najbardziej wymagającym projektem.

 

Warto również przeprowadzić badania gruntu w celu sprawdzenia czy nadaje się on pod budowę. W tym celu dobrze jest zatrudnić poleconego geotechnika. Należy również zwrócić uwagę na dostęp do mediów - konieczne jest sprawdzenie czy na wybranej działce można podłączyć gaz, czy jest dostęp do wody,  a także czy jest uzbrojona. W przypadku braku uzbrojenia terenu obligatoryjne będzie skontaktowanie się z operatorem, który wykona odpowiednie przyłącze. Będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami, ale jest oczywiście niezbędne.

Alternatywnym rozwiązaniem w kwestii dostępu do mediów może być skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, na które decyduje się coraz więcej osób. W przypadku braku dostępu do wodociągów czy gazu można zdecydować się na naturalne metody. Dobrym pomysłem jest własna studia na podwórzu oraz pompa ciepła czy piec na pellet. Takie rozwiązania wymagają nieco większego nakładu finansowego i czasowego, jednak później są dużo tańsze przy codziennym użytkowaniu. 

Następny krok jaki należy podjąć po zakupie działki to udanie się do Urzędu w celu wystąpienia o decyzję o warunkach zabudowy. Proces ten jest konieczny, jeśli dla terenu zakupionej działki nie został sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy ustala zagospodarowanie przestrzenne terenu, a więc reguluje wielkość i kształt budynku oraz jego położenie na działce.
 

Najważniejszy etap

Kolejny istotny etap do ubieganie się o pozwolenie na budowę. Jest to decyzja administracyjna bez której niemożliwe są jakiekolwiek prace budowlane. Składając wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy dołączyć m.in. projekt budowlany, decyzję o warunkach zabudowy, potwierdzenie o dokonaniu opłat skarbowych. Komplet dokumentów trzeba złożyć w odpowiednim starostwie powiatowym i zaleca się, aby zrobić to odpowiednio wcześnie, ponieważ na decyzję można czekać nawet do kilku miesięcy.  Jeśli wszelkie potrzebne formalności zostaną skompletowane, można przejść do budowy. Pierwszy etap budowy polega na ogrodzeniu i wyrównaniu terenu oraz rozpoczęciu prac przygotowawczych, wtedy powstają również fundamenty. 

W drugim etapie następuje czas na murowanie. Wykonywane są ściany zewnętrzne oraz stropy, dzięki czemu budynek przybiera stan “surowy otwarty”. Dodatkowo prace obejmują także czynności związane z dachem - powstają więźby dachowe, pokrycie, komin, a także rynny. Jest to zdecydowanie najbardziej kosztowny etap w całym procesie budowania domu. 

Następnie należy doprowadzić budynek do stanu “surowego zamkniętego”. Na tym etapie prace skupiają się na montażu okien, parapetów i balustrad zewnętrznych, a także na dociepleniu elewacji. W tym momencie prac istotne są również instalacje elektryczne, gazowe oraz wodno-kanalizacyjne.  

Gdy budynek zostanie doprowadzony do stanu “surowego zamkniętego” można zająć się uporządkowaniem placu budowy, a w następnej kolejności można zająć się wykończeniem. Na tym etapie prace skupiają się na budowaniu wewnętrznych ścian, a także wykończeniu w obszarze instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Później następuje najprzyjemniejszy proces, czyli urządzanie wnętrz. 

Budowa domu to niezaprzeczalnie bardzo czasochłonny proces, a wszystkie niezbędne formalności, które trzeba wypełniać na poszczególnych etapach pracy mogą przytłaczać. Jeśli jesteś zdecydowany na budowę własnego domu, serdecznie zapraszamy do kontaktu z zespołem ADDED VALUE - w swojej ofercie posiadamy grunty w Świebodzinie idealne nadające się pod budowę nieruchomości, ponadto współpracujemy z architektami, którzy pomogą w wykonaniu projektu budowy.

Z kolei jeśli interesują Cię nowe, świeżo wybudowane nieruchomości również oferujemy pomoc. Jako zespół doświadczonych specjalistów pomożemy Ci kupić nieruchomość marzeń. Po szczegółowym zapoznaniu się z Twoimi wymaganiami, przygotujemy oferty nowych nieruchomości od deweloperów ze Świebodzina, które będą spełniać Twoje oczekiwania. Następnie zajmiemy się wszystkimi formalnościami związanymi z kupnem. Współpracujemy również z firmami i wykonawcami zajmującymi się budowaniem domów od wielu lat. Jeśli posiadasz już projekt swojego przyszłego domu chętnie pomożemy Ci znaleźć odpowiednią firmę, która w oparciu o niego wybuduje dla Ciebie idealny dom.